0
0

بهترین تغذیه در ماه رمضان (لاغرفیت)

398 بازدید
بهترین تغذیه در ماه رمضان (لاغرفیت)

بهترین تغذیه در ماه رمضان (لاغرفیت) چیست؟ یکی از دوستانم می گفت آقای مردانی من برای روزه گرفتن خیلی اذیت می شوم. از فرط تشنگی نور چشمانم کم می شود. برای سحری چی بخوریم که تشنه نشویم؟ ماه رمضان چگونه رژيم بگیریم؟ برای سحری چی بخوریم که گرسنه نشویم؟ از گرسنگی زیاد ماه رمضان کلافه می شوم و اینفقدر ضعف دارم که نمی توانم هیچ کاری انجام دهم. او فرهنگی و دبیر آموزش و پرورش بود. برای وی تغذیه در ماه رمضان را تشریح کردم. چند سال است که ایشان به راحتی روزه می گیرند و به گفته خودشان خیلی راحت شده اند. در این مقاله وب سایت لاغرفیت می خواهم آن تجربه های ارزشمند را نیز در اختیار شما قرار دهم که به راحتی بتوانید روزه بگیرید. پس تا آخر این مقاله با ما باشید.

بهترین روش تغذیه در ماه رمضان

بهترین روش تغذیه در ماه رمضان

بهترین روش تغذیه در ماه رمضان استفاده از سفره خانواده می باشد. بعضی ها می گویند لیست خرید ماه رمضان یا لیست غذاهای ماه رمضان چیه؟ یا می پرسند شام ماه رمضان چی بخوریم؟  در پاسخ می گویم بهتر است از شش گروه مواد غذایی در ماه مبارک رمضان استفاده شود.

گروه لبنیات، گروه میوه ها، گروه نان و غلات و حبوبات، گروه پروتئین ها و گوشت ها، گروه سبزیجات و گروه چربیها. ولی برای راحت تر شدن شما که نگران نباشید برای سحری چی بخوریم،‌ برای سحری چی بپزم در ادامه لیست و برنامه مدونی به شما می دهم.

در ماه رمضان از همه گروه های غذایی می توانید بخورید:

 1. گروه لبنیات
 2. گروه میوه ها
 3. گروه نان و غلات و حبوبات
 4. گروه پروتئین ها و گوشت ها
 5. گروه سبزیجات
 6. گروه روغنها

تغذیه صحیح در ماه رمضان

به نظر من که مشاور تغذیه هستم، روش صحیح تغذیه در ماه رمضان اصول خاص خودش را دارد. حتی بهترین تغذیه در ماه رمضان برای افراد چاق نیز از همین اصول ساده پیروی می کند.

از برنامه ای که در ادامه مقاله به شما معرفی می کنم تعداد زیادی استفاده کرده اند. حتی کسانی که روزه اولی هستند. مثلا دختر خودم که در سن ۹ سالگی شروع به روزه کرد، با همین برنامه تغذیه در ماه رمضان لاغرفیت هیچ مشکلی نداشت.

این برنامه خیلی ساده و قابل دسترس می باشد. برخی به دنبال رژيم لاغری کتوژنیک در ماه رمضان هستند، تعدادی نیز رژيم لاغری کانادایی در ماه رمضان را جستجو می کنند. ولی تجربه ثابت کرده است که بهترین راه، ساده ترین راه است.

برنامه غذایی در ماه رمضان

برنامه غذایی در ماه رمضان

این نکته حائز اهمیت است که بیشترین انرژي بدن صرف هضم غذا می شود. حتما توج کرده اید که بعد از افطار در ماه رمضان احساس سنگینی خاصی به شما دست می دهد. دلیل آن هم مشخص است و آن انرژی زیادی است که صرف هضم افطار یا شام ماه رمضان می شود.

شما می توانید انرژی زیادی که از برنامه تغذیه ماه رمضان سایت لاغرفیت سیو می کنید برای خود بهره ببرید.

برای این منظور برنامه غذایی در ماه رمضان بایستی طوری طراحی شود که کمترین انرژی را برای هضم مصرف کند. یعنی اگر بیشترین انرژی صرف هضم غذای ماه رمضان شود، انرژی شما تحلیل می رود و مثل دوست من کم می آورید.

البته نگران آشپزی در ماه رمضان نباشید به شما می گویم که به چه صورتی برای سحری چی خوبه، شام برای ماه رمضان چی باشه، یا شام های ماه رمضان به چه صورتی بهتره.

قبل از اینکه به وعده سحر و افطاری برسیم شما را به ویس لایو تغذیه در ماه مبارک رمضان دعوت می کنم.

بهترین غذا برای سحری ماه رمضان

خیلی ها می پرسند آقای مردانی برای سحری چی بخوریم؟ برای سحری چی بپزم؟ به نظر شما برای سحری چی بخوریم بهتره؟ یکی می گفت نمی دونم برای سحری چی درست کنم. سحری بدون برنج مگه میشه؟ سحری باید ساده و مقوی باشه درسته آقای مردانی؟

بهترین پاسخ به سوالات و دغدغه های بالا این است که باید چیدمان غذای سحری ماه رمضان شما را تا موقع افطار سیر نگه دارد. حتی به این نکته برسید که برای سحری چی بخوریم که تشنه نشویم.

بهترین سحری برای ماه رمضان

بهترین غذا برای سحری در ماه رمضان استفاده از انواع پلو خورش ها می باشد.

انواع پلو برای سحری ماه رمضان

 • عدس پلو
 • آلبالوپلو
 • زرشک پلو
 • لوبیاپلو
 • شیرین پلو
 • پلو ته چین
 • رشته پلو
 • ماش پلو
 • باقلی پلو
 • سبزی پلو
 • هویج پلو
 • شوید پلو
 • پسته پلو
 • نخود پلو

اگر نخود پلو برایتان ناشناخته است می توانید آنرا مثل لوبیا پلو درست کنید و از طعم آن لذت ببرید.

سحری:
انواع پلو خورشها همراه سالاد، آبلیمو و روغن زیتون

انواع پلوها را می توانید با انواع خورش ها ترکیب کنید و از تنوع و طعم آنها در وعده سحری ماه رمضان استفاده کنید. شاید سوال کنید که آقای مردانی چرا اسمی از ماهی در این غذاها نمی بینیم؟
بله حق با شماست. معمولا اگر در وعده سحری از ماهی استفاده کنید ممکن است باعث تشنگی شما شود پس در وعده سحری از خوردن ماهی اجتناب کنید.

بهترین خورش برای سحری برای ماه رمضان

انواع خورش ها برای سحری ماه رمضان

 1. خورش قیمه
 2. خورش قورمه سبزی
 3. خورش فسنجان
 4. خورش کدوبادمجان
 5. خورش کرفس
 6. خورش آلو
 7. خورش بامیه
 8. خورش قیمه بادمجان
 9. خورش لوبیاسبز
 10. خورش کنگرفرنگی
 11. خورش مرغ
 12. خورش کدو

و انواع خورش های خوشمزه ای که می توانید درست کنید. البته می توانید بهترین لیست برنامه غذایی هفتگی سایت لاغرفیت را نیز مشاهده کنید و به لیست منوی غذایی خود اضافه نمایید.

خوشبختانه می توانید با کم و زیاد کردن ماده اولیه ای خورش های متنوع و خوشمزه ای نیز درست کنید. حتی با کم و زیاد کردن ادویه می توانید غذای جدیدی درست کنید. با این کار طعم و عطر خاصی به غذا می دهید.

از این خورش ها می توانید در سحری ماه رمضان استفاده کنید. چند نمونه از ترکیب آلو با چند ماده اولیه دیگر را برای شما آورده ام. شما نیز می توانید از این الگو استفاده کنید و ترکیبات جدیدی درست کنید.

شخصی سوال می کرد برای سحری چی درست کنم؟ با این توضیحات می توانید به این سوال خود پاسخ دهید که برای سحری چی درست کنیم؟ حتی برنامه غذایی هفتگی ماه رمضان خودتان را می توانید با لیست بالا تنظیم کنید.

چند نوع خورش دیگر به شما معرفی می کنم:

 • خورش آلو سبز
 • خورش به آلو
 • خورش مرغ آلو
 • خورش آلو اسفناج
 • خورش آلو با هویج
 • خورش آلو با گوشت

سالاد برای سحری

سالاد برای سحری

برخی می گویند استفاده از غذاهای سرد برای ماه رمضان ایرادی ندارد؟ در پاسخ می گویم همین سالاد برای سحری برای شما تجویز می کنم، سرد است ولی یکی از فوریت های سحری ماه رمضان می باشد.

سالاد شیرازی برای سحری یا سالاد کاهو برای سحری فرقی ندارد. ولی مورد نیاز می باشد. بعضی هم از سالاد الویه برای سحری استفاده می کنند. نکته کاربردی این است که استفاده از سبزیجات در وعده سحری جلوی تشنگی ماه رمضان شما را می گیرد.

سالاد دارای آب فراوانی می باشد و یکی از مزیبتهای سالاد برای سحری این است که به تدریج آب آن آزاد می شود. وقتی به آب به تدریج آزاد شود به تدریج هم جذب و به تدریج هم دفع می شود. همین نکته باعث می شود که شما در طول ساعات روزه داری، تشنه نشوید.

حال به این جواب سوال که برای سحری چی بخوریم تا تشنه نشویم می رسیم. حتی سالاد خاصیت سیر کنندگی دارد و اگر بپرسید برای سحری چی بخوریم تا گرسنه نشویم؟ می گویم با وعده سحری حتما از سالاد استفاده کنید.

 • آب سالاد تدریجا آزاد می شود
 • آب سالاد تدریجا جذب می شود
 • آب سالاد تدریجا دفع می شود

تبصره سالاد برای سحری این است که با سالاد می توانید از چاشنی های زیادی استفاده کنید. آبلیمو، آبغوره بدون نمک، سرکه سیب یا سرکه انگور طبیعی از چاشنی های متنوع و ارزشمند می باشد. یک قاشق روغن زیتون نیز بخورید.

غذا برا افطار چی درست کنم

غذا برا افطار چی درست کنم

کسانی که روزه می گیرند دوست دارند بدانند چه غذایی برای افطار خوب است. افطاری سریع و خوشمزه که نیازهای بدن را تامین کند کدام است؟ بعضی از غذاهایی که برای افطاری استفاده می شود به شرح زیر است:

 • آش عدسی
 • آش رشته
 • آش جو
 • سوپ جو
 • سوپ شیر
 • سوپ دال عدسی
 • سوپ سبزیجات
 • سوپ ورمیشل

دمای معده حدود ۲۷ درجه می باشد و این غذاها مناسب معده می باشند. از اینکه برای افطار از آب سرد استفاده کنید، به شدت پرهیز کنید. چون آب سرد وارد معده داغ می شود و تصور کنید آب سرد را در یک لیوان داغ بریزید چه اتفاقی می افتد؟

در آخر همین مقاله برنامه رژيم لاغری محمود مردانی در ماه رمضان را با شما به اشتراک می گذارم. در پیج اینستا لاغرفیت (lagharfit) شخصی کامنت گذاشته بود که آقای مردانی خودتان چطور برنامه غذایی را اجرا می کنید؟

پاسخ این است که برای وعده افطاری ماه رمضان برنامه خانواده من این است:

ابتدا با یک عدد خرما روزه خود را افطار می کنیم. سپس کمی آب جوش یا چای می نوشم. بعد از آن چند لقمه نان، پنیر، گردو، گوجه و خیار می خورم. به نظر من که مشاور تغذیه هستم، بهترین افطاری برای ماه رمضان همین است.

افطاری:
نان، پنیر، گردو، گوجه، خیار یا سبزی + چای و خرما

این افطار خیلی ساده ولی در عین حال خیلی هوشمندانه است چون از شش گروه مواد غذایی پنج گروه مواد غذایی را شامل می شود.

شام مناسب برای ماه رمضان

شام های ماه رمضان متنوع هستند. با این حال اشخاصی می پرسند شام ماه رمضان چی درست کنم. به نظر می رسد آشپزی در ماه رمضان نسبت به  ماه های دیگر کمی سخت تر باشد.
نکته ای که برای شام مناسب برای ماه رمضان باید بگویم این است که بعضی ها شام درست می کنند ولی بعضی هم شام برای ماه رمضان درست نمی کنند.
 • بعضی ها در ماه رمضان شام می خورند
 • بعضی ها در ماه رمضان شام نمی خورند
دسته اول می توانند مثل برنامه وعده سحر برای ماه رمضان، شام نیز داشته باشند. یعنی از انواع پلو خورش ها برای وعده شام ماه رمضان درست کنند. یا اینکه از انواع خوراک ها مثل کتلت، کوکو، سالاد الویه و انواع خوراکی ها بخورند.
دسته دوم که خانواده ما نیز جزو آنان است، افطار ماه رمضان را می خورند و دیگر شام نمی خورند. تجربه ماه رمضان ما این است که نیاز به وعده شام نداریم. افطاری بصورت کامل می خوریم و همان افطاری برای ما کافی است.
نکته ای برای شما باز گو کنم که شام مهمانی در ماه رمضان را نیز دقت کنید که باعث چاقی شما نشود.

بین افطار و سحر چی بخوریم

در ماه رمضان روزها معمولا طولانی و شب ها کوتاه است. به احتمال قوی وقت کافی برای سه وعده نخواهیم داشت. ولی برخی هم می گویند بین افطار و سحر چی بخوریم؟ تجربه من (محمود مردانی) می گوید بین افطار تا سحر می توانید میوه بخورید.
آخر شب بین افطار و سحر:
میوه، هر نوع میوه ای که در دسترس است.

میوه های مناسب برای ماه رمضان

میوه های مناسب برای ماه رمضان

میوه برای ماه رمضان بهترین غذا به حساب می آید. میوه حاوی اسیدهای چرب، آمینواسیدها، آنزیم، فیبر، آب فراوان و گلوکز می باشد بطوری که می توان بعنوان یک داروخانه طبیعی از آن نام برد. از میوه های مناسب برای ماه رمضان می توانید بین افطار و سحر میل کنید.
سیب، پرتقال، خرما، هندوانه، خربزه، کیوی از میوه های مناسب برای ماه رمضان هستند. ولی در مجموع میوه های فصل بهترین میوه برای ماه رمضان هستند.

برنامه رژيم لاغری در ماه رمضان

چه بصورت حضوری و چه از طریق سایت لاغرفیت مدام از من می پرسند در ماه رمضان چگونه لاغر شویم؟ لاغری در ماه رمضان با طب سنتی چگونه است؟ آیا در ماه رمضان می توانیم لاغر شویم؟

آیا می دانید خیلی از کسانی که چاق هستند در ماه رمضان چاق تر می شوند؟ خبر خوب این است که می توانید لاغری با روزه ماه رمضان را تجربه کنید. قانون این است که در وعده سحر و افطار دقت کنید.

استفاده از رژيم قلیایی (رژيم آلکالین یا آلکالاین) در ماه رمضان باعث لاغر شدن شما می شود. دوستی می گفت در ماه رمضان چگونه رژيم بگیریم؟ در واقع کسی که در ماه رمضان رژيم بگیرد به دو موفقیت می رسد.

مزیت رژيم لاغری ماه رمضان

 • ۱-چاق تر نمی شود
 • ۲- ولی لاغر می شود.

اگر شخصی که چاق است در ماه رمضان رژيم لاغری نگیرد چند کیلو هم اضافه می کند مثلا حدود ۴ کیلو چاق می شود. در صورتی که اگر برنامه رژيم لاغری ماه رمضان را اجرا کند چند کیلو لاغر می شود، حداقل ۴ کیلو لاغر می شود.

یعنی با رژيم لاغری ماه رمضان این شخص حدود 8 کیلو سود می برد. توصیه می شود از دوره ۳۰ روزه رژيم قلیایی در این ماه بهره ببرید. علت کاهش وزن در ماه رمضان این است که از روش اصولی کاهش وزن ماه رمضان پیروی می شود.

ورزش و تغذیه در ماه رمضان می تواند همزمان صورت بگیرد.

وزن کشی در ماه رمضان

کسانی که برای کاهش وزن در دوره ۳۰ روزه رژيم قلیایی شرکت می کنند اول باید وزن خود را اعلام کنند. توصیه اینجانب برای آنها این است که قبل از صبحانه خودشان را وزن کنند. در این زمان کمترین وزن را دارند. ولی در ماه رمضان قضیه فرق می کند.

در ماه های غیر ماه رمضان بهترین زمان وزن کشی قبل از صبحانه است ولی بهترین زمان وزن کشی در ماه رمضان قبل از افطار می باشد.

همانطور که گفتم، در ماه های غیر ماه رمضان بهترین زمان وزن کشی قبل از صبحانه است ولی بهترین زمان وزن کشی در ماه رمضان قبل از افطار می باشد. قبل از افطار ترازو کمترین وزن را نشان می دهد. این وزن قبل از افطار وزن استاندارد است.

ورزش مناسب در ماه رمضان

ماه رمضان در مجموع از شدت و مدت ورزش ها کم می شود. در این ماه تشنگی و گاها گرسنگی و کمبود انرژی از علل عمده کم شدن ورزش می باشد. ولی شما می توانید از ورزش مناسب در ماه رمضان بهره ببرید. باید رژیم و ورزش در ماه رمضان هماهنگ باشند.

پیاده روی قبل از افطار

پیاده روی قبل از افطار

شاید بهترین زمان ورزش در روزه داری قبل از افطار باشد. اگر شما برای ورزش باشگاه نمی روید و شرایط آن به جهت کرونا برایتان فراهم نیست می توانید پیاده روی قبل از افطار را برای ورزش خود انتخاب کنید. معمولا یک ساعت پیاده روی قبل از افطار گزینه خوبی است.

بدنسازی در ماه رمضان

شخص در در لاغرفیت سوال کرده بود به این مضمون که آقای مردانی خودتان ورزش می کنید؟ بله من از ورزش بدنسازی بصورت هفته ای 5 جلسه استفاده می کنم. حتی ورزش بدنسازی در ماه رمضان را نیز قبل از افطار سرلوحه خودم کرده ام.

من خودم تابع و پیرو بهترین تغذیه در ماه رمضان (لاغرفیت) و ورزش ماه رمضان هستم.

توصیه های تغذیه ای در ماه مبارک رمضان

اگر یادتان باشد در ابتدای مقاله بهترین تغذیه در ماه رمضان (لاغرفیت) به شما قول دادم که توصیه های تغذیه ای ماه رمضان را بصورت مختصر خواهم داشت. اگر تا اینجا مطالعه کرده اید می توانید نتیجه خیلی خوبی از این چند سطر بگیرید.

توصیه های تغذیه ای در ماه مبارک رمضان که به همان دوست اول مقاله کرده بودم را می خواهم به شما تقدیم کنم. از شما خواهشی دارم و آن خواهش این است که اگر این توصیه ها به درد شما خورد این محتوا را برای دوستان و عزیزانی که روزه می گیریند ارسال کنید. متشکرم

نمونه رژیم غذایی ماه رمضان

نمونه رژيم غذایی ماه رمضان بصورت کاملا فشرده است. مزیت این نمونه رژيم غذایی این است که این غذاها در دسترس شما می باشد و برای تهیه آنها به زحمت نمی افتید.

پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند:

صوموا تصحوا: روزه بگیرید تا سالم بمانید.

🍏رژیم قلیایی برای ماه مبارک رمضان که گرسنه و تشنه نشوید و از کرونا نیز مصون بمانید:

⬅️افطاری:
نان، پنیر، گردو، گوجه، خیار یا سبزی + چای و خرما
⬅️آخر شب:
میوه، هر نوع میوه ای که در دسترس است.
⬅️سحری:
انواع پلو خورشها همراه سالاد، آبلیمو و روغن زیتون

طاعات شما قبول درگاه حق باد. محمود مردانی مشاور تغذیه

چون ما در جامعه زندگی می کنیم ممکن است در ماه رمضان دوست داشته باشیم از زولبیا یا بامیه و یا خواکی های دیگر این ماه بخوریم. هیچ ایرادی ندارد فقط برنامه نمونه تغذیه ماه رمضان را داشته باشید و گاها از سایر مواد غذایی نیز بخورید.

معجون لاغری در ماه رمضان نیز دوره رژیم قلیایی می باشد که می توانید با آن به کاهش وزن مطلوب خود برسید. از شما بابت مطالعه و اجرای این محتوا سپاسگزارم.

محمود مردانی مبتکر دوره رژيم قلیایی در ایران

درماه رمضان چگونه رژيم بگیریم

شاید شما هم بگویید در ماه رمضان چه کنیم؟ در ماه رمضان چگونه رژيم بگیریم؟ پاسخ شما را با دلنوشته ای از شخص موفقی توضیح می دهم.

نظر یکی از دوستانی که از برنامه رژيم قلیایی در ماه مبارک رمضان استفاده کرده اند.

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیز:

من خانمی با سن ۳۹ سال،مدتها بود از سر درد رنج میبردم، در سالهای گذشته هزینه های زیادی برای بر طرف کردن این معضل بزرگ داشتم. خدا را شکر با دکتر مردانی آشنا شدم و همچنین در ایام ماه مبارک رمضان بعد از افطار سر درد شدید داشتم.
به لطف خدا و به یاری دکتر ۵ ماه که هیچ سردردی ندارم، باعث افتخار ملت ایران است که دکتری به این مهارت در کشور عزیزمان هست که بدون هیچ دارویی وفقط با رژیم قلیایی درمانگر دردهای مردم میباشد، سپاسگذارم دکتر مردانی عزیز.
من با رژیم قلیایی،از وزن ۸۶/۸۰۰به وزن۷۳ کیلو رسیدم.
یعنی حدود ۱۶ کیلو وزن کم کردم. از سایز ۵۴ به ۴۴ رسیدم.

شما هم با این رژیم میتونید به این ارزوی بزرگ دست پیدا کنید، البته با انجام صحیح ونکته به نکته دستورات دکتر مردانی..سپاسگذارم.❤🌷

عین جملاتی که ایشان برای لاغرفیت ارسال کرده بودند، همین دلنوشته بالا است. خدا را شکر بعد از سال ها وزنشان برنگشته و سردردشان نیز خوب شده است.

کلیپ ویدئویی در ماه رمضان چی بخورم؟ بصورت خلاصه را می توانید در آپارات مشاهده کنید. برای دیدن این فیلم کافی است روی تغذیه در ماه رمضان کلیک نمایید.

شما هم با بهترین تغذیه در ماه رمضان (لاغرفیت) می توانید هم روزه بگیرید و هم لاغر شوید.

از این دوست عزیز و از شما متشکرم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.lagharfit.com/?p=11794
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
محمود مردانی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد بهترین تغذیه در ماه رمضان (لاغرفیت)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

X

X

معمولا کمتر از 30 دقیقه پاسخ می دهیم

محمود مردانی
مشاوره قبل و بعد از خرید محصولات

امیر
فقط سوالات و مشکلات فنی