0
0

تعریف رژیم کتوژنیک چیست؟ (بررسی مزایا و معایب)

387 بازدید
تعریف رژیم کتوژنیک چیست؟ (بررسی مزایا و معایب)

رژیم کتوژنیک یا رژیم کتو (Ketogenic diet) یکی از انواع رژیم های بسیار معروف است که افراد زیادی در سایت رژیم غذایی لاغرفیت درباره آن از من سوال می پرسند. لاغری با برنامه غذایی کتوژنیک ویزگی هایی خاصی دارد که باید تمام و کمال از آن مطلع باشید. در این مطلب به این پرسش پاسخ می دهم که رژیم کتوژنیک چیست و چه مزایایی و معایبی دارد؟

منظور از رژیم کتوژنیک چیست؟

سوالات زیادی درباره این رژیم غذایی دریافت می کنم؟

 • کاربرد رژیم کتوژنیک چیست؟
 • چطور باید رژیم کتو را اجرا کنم؟
 • بهترین نمونه رژیم کتوژنیک چیست؟
 • بعد از لاغری هم از کتو استفاده کنم؟
 • رژیم قلیایی بهتره یا رژیم کتوژنیک؟

تمام این سوالات پاسخ دارند که در ادامه به آنها می پردازیم. اما قبل از هر چیز باید این نکته را در ذهن داشته باشید که برای اجرای هر نوع رژیم غذایی و حفظ سلامت جسم و روان، باید از یک متخصص تغذیه آنلاین یا حضوری کمک بگیرید تا آسیب به شما وارد نشود.

متاسفانه آسیب های وارد شده از انواع رژیم غذایی نادرست بعضا جبران ناپذیر خواهد بود.

یک خاطره مرتبط با رژیم کتوژنیک

در زمان های خیلی دور من محمود مردانی مشاور تغذیه سایت لاغر فیت در روستا زندگی می کردم. اگر دوست داشتید می توانید سرگذشت مرا در سایت لاغرفیت مطالعه نمایید.

یا اینکه در گوگل سرچ کنید: سرگذشت محمود مردانی مشاور تغذیه.

قبل از اینکه به تعریف رژیم کتوژنیک چیست و مزایای آن بپردازم، یک خاطره برایتان تعریف کنم:

دقیقا به یاد دارم شخصی که مدام تشنج می کرد، نام او محمد نبی بود. او لباس گشادی می پوشید. حتی کت مشکی وی که هم به قامت او بلند و هم گشاد بود را دقیقا به یاد دارم. آستین های او بلند و کت تقریبا مثل پالتو برای وی بلند بود.

یک کلاه نمدی نیز همیشه به سر داشت. کلاه نمدی در قدیم برای مردان رسم بود و زیاد استفاده می کردند. دور کلاه حالت چرک و سیاه بود. این چرک دور لبه کلاه برای محمد نبی تنها نبود و همه کلاه ها پس از کمی استفاده اینطوری چرک می شدند.

وقتی موقع تشنج وی می شد او به سرعت برق و باد می دوید. واقعا سرعت دوی وی خیلی زیاد بود.

خواهر وی نیز به دنبال او می دوید. بالاخره در جایی می افتاد و دست و پا می زد. چشمان او از حدقه بیرون می زد و کج می شد. کف از دهان وی خارج می شد. گویا او را به برق با ولتاژ بالا وصل کرده بودند.

خواهر او که به بالین وی رسیده بود با چوبی دور وی خط می کشید. فلسفه کار او را نمی دانستم ولی همیشه این کار را انجام می داد. می گفتند او را جن گرفته است.

روزی شنیدم که گفتند در حمام محمد نبی را جن گفته (تشنج کرده) است. حمام خزینه ای بود. خزینه یک استخر کوچک، بسیار تاریک و خیلی کثیف بود که مردم روستا در آن حمام می کردند. او در خزینه خفه شده بود.

رژیم کتوژنیک چیست و چه کاربردی دارد؟

مزایا و معایب رژیم کتوژنیک چیست؟

بعدا در دانشگاه وقتی درباره تعریف رژیم کتوژنیک را مطالعه می کردم که برای بیماران صرعی به کار می رود متوجه شدم محمد نبی صرع داشته و تشنج می کرد.

سالها پیش که در دانشگاه جندی شاپور اهواز در رشته علوم تغذیه درس می خواندم به مبحث رژیم کتوژنیک رسیدیم. استاد برجسته ای با درجه دکترای تغذیه و استاد دانشگاه رژیم کتوژنیک را برای ما توضیح می دادند.

او می گفت: رژیم کتو یا همان رژیم کتوژنیک مخصوص اشخاصی است که به تشنج یا صرع مبتلا هستند.

رژیم کتوژنیک از چربی زیادی تشکیل شده است، یعنی باید در این رژیم غذایی از روغن های بیشتری استفاده گردد

مثلا اگر در رژیم های عادی چه برای لاغری و چه برای رژیم درمانی میزان چربی حدود ۱۵ درصد است، در رژیم کتو میزان درصد چربی به حدود ۶۰ درصد می رسد.

یعنی حدود

 • ۶۰ درصد چربی
 • ۳۵ درصد پروتئین
 • و ۵ درصد کربوهیدرات

می باشد.

تنظیم چنین رژیمی که این درصدها را بخواهیم انجام دهیم بسیار سخت است.

در رژیم معمولی برای لاغری میزان کربوهیدرات حدود ۶۰ درصد و میزان پروتئین حدود ۲۵ درصد می باشد.

لازم به ذکر است که هر مطلبی که در دانشگاه می آموزیم علم است ولی وقتی آن را به کار می بریم می شود فن. پس از فارغ التحصیل شدن و هنگامی که دفتر مشاوره تغذیه تاسیس کردم شروع به ویزیت و مشاوره بیماران مختلف نمودم.

قاعدتا استفاده از رژیم کتوژنیک یکی از تکنیک های مشاوره تغذیه بود.

استفاده از رژیم کتوژنیک برای مراجعین

مزایای و مضرات رژیم کتو چیست؟

چون رژیم کتوژنیک را نیز خوب آموخته بودم به اشخاصی که با صرع یا تشنج مراجعه می کردند، دستور رژیم کتوژنیک می دادم.

امید داشتم آنها مثل سایر بیماران که به رژیم درمانی پاسخ مثبت می دهند، خوب شوند ولی در کمال ناباوری متوجه شدم که حال بیماران تشنجی به مراتب بدتر می شود!

جایگزین رژیم کتوژنیک چیست؟

تصمیم گرفتم نوع رژیم کتوژنیک را عوض کنم. یعنی همان رژیم عادی خودم یا رژیم قلیایی (رژیم آلکالاین) را برای آنان تنظیم کردم.

اگر می خواهید در رابطه با رژیم قلیایی اطلاعاتی کسب کنید می توانید در سایت لاغرفیت از مقالات من که نوشته ام مطالعه نمایید. اینجا کلیک کنید.

خیلی خوشحال شدم چون متوجه شدم که وقتی بیماران تشنجی از رژیم قلیایی استفاده می کنند دیگر تشنج نمی کنند. بله آنان با رژیم قلیایی درمان می شوند.

روزی پسری به همراه دو نفر دیگر از اقوامشان به دفتر مشاوره تغذیه من آمدند. یکی از آنان گفت:

آقای مردانی دیشب داخل عروسی بودیم و یه دفعه پسر دایی ام از هوش رفت. او افتاد و دست و پا می زد و کف از دهانش خارج می شد. الآن او را برای درمان نزد شما آورده ایم.

با توجه به قد و سن و وزن وی برایش رژیم درمانی با توجه به قلیایی بودن غذا، رژیم تنظیم کردم. همراهان وی که از دوستان من بودند می گفتند دیگر تشنج نکرده است. حتی سال های بعد نیز مدام می گفتند این رژیمی که دادید پسر عمه مرا کاملا درمان کرد.

پس از آن یک دختر حدود ۱۹ ساله نیز با تشنج مراجعه کرد که درمان شد. بعد از آنها نیز خیلی ها مراجعه کردند که خدا را شکر نتیجه مطلوب گرفتند.

استفاده اشتباه از رژیم کتو

لاغری با رژیم کتوژنیک

اخیرا خیلی مد شده است که برای لاغر شدن به دنبال رژیم کتوژنیک هستند. ولی با توضیحی که در بالا ذکر شد متوجه شدید که رژیم کتوژیک یا رژیم کتو برای لاغری نیست.

مثل این می ماند که کسی می خواهد به دندان پزشکی برود، ولی از مطب مغز و اعصاب سر دربیاورد. یا قصد خرید لباس دارد ولی به فروشگاه لوازم خانگی برود!

اگر شخصی بخواهد به وزن دلخواه خود برسید و لاغر شود نیاز است از راه درست آن وارد شود. رژیم کتوژنیک شما را لاغر نمی کند. رژیم کتوژنیک تمام ریز مغذی ها و درشت مغذی هایی که شما نیاز دارید را ندارد

برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می کنم مطلب ۶ گروه غذایی مورد نیاز بدن را در سایت لاغرفیت مطالعه کنید تا متوجه منظورم شوید.

در رژیم کتو یا کتوژنیک قدرت سیر کنندگی وجود ندارد. برنامه غذایی که مملو از چربی باشد مثل رژیم کتوژنیک معمولا اگر اجرا شود چاق کننده نیز می باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی های رژیم کتو این است که نمی توان آن را برای طولانی مدت اجرا کرد چون تنوع غذایی بسیاری پایینی دارد. اما افرادی که دنبال رژیم لاغری وحستناک سریع هستند از برنامه غذایی رژیم کتوژنیک استفاده می کنند.

جایگزین رژیم کتوژنیک چیست؟

برای اینکه لاغر شوید و به وزن دلخواه خود برسید نیاز است با توجه به

 • وزن
 • قد
 • سن
 • جنسیت
 • و حتی میزان فعالیت

از یک برنامه رژیم لاغری درست و اصولی استفاده نمایید. رژیم لاغری شما باید از سه شرط اصلی

 1. تنوع
 2. تعادل
 3. و تناسب

برخوردار باشد.

راهکار اصولی برای کاهش وزن چیست؟

محمود مردانی در سایت مشاوره تغذیه لاغر فیت

من چون مشاور تغذیه آنلاین و حضوری هستم می دانم که به احتمال زیاد شما اولین باری نیست که رژیم می گیرید و یا به دنبال رژیم لاغری مناسب و بدون بازگشت هستید. به احتمال قوی تاکنون از برنامه های لاغری استفاده کرده اید ولی چند سوال از شما دارم و آن سوال این است که:

 • چرا تاکنون لاغر نشده اید؟
 • یا اگر لاغر شده اید چرا نتوانسته اید وزن کم شده را حفظ نمایید؟
 • آیا بهتر نیست که یک بار برای همیشه یک فکر بکر و فکر اساسی کنید؟

به اعتقاد من شما دو راه دارید:

 1. یک راه این است که با همین وزنی که دارید زندگی کنید و از زندگی خود لذت ببرید
 2. راه دوم این است که یک کار اساسی انجام دهید

این دو راه به شما می گوید: یا چاقی یا لاغری را انتخاب کن. همین

این استراتژی به شما کمک می کند که دیگر استرس وزن را نداشته باشید.

آیا می دانید از حدود ۱۰۰ نفر که به من پیام می دهند و قصد لاغری دارند، فقط حدود ۲۰ درصد آنها موفق به گرفتن رژیم قلیایی برای لاغری می شوند؟

۸۰ درصد بقیه بنا به دلایلی که خودشان دارند به سراغ بهانه می روند. با تعریف رژیم کتوژنیک چیست؟ (بررسی مزایا و معایب) می خواهیم شما هم جزو ۲۰ درصد موفق لاغری شوید.

بارها در سایت لاغرفیت به این جمله اشاره کردم که:

اگر کسی بخواهد لاغر شود راهشو پیدا می کنه، اگر کسی نخواهد لاغر شود بهونه اش را پیدا می کنه. آن ۸۰ درصد هنوز تصمیم درستی نگرفته اند! از طرفی مدام استرس وزن خود را دارند. شما دوست عزیز اگر در گروه اول بودید که به سمت لاغر شدن اصولی پیش می روید.

اگر در گروه دوم بودید پیشنهاد من این است که به فکر لاغری نباشید و خودتان را اذیت نکنید. شاید بگویید آقای مردانی شما بی رحم هستید.

ولی متاسفانه یک واقعیت تلخ است. چون اشخاصی که موفق به لاغری نمی شوند مدام به دنبال رژیم های غیر اصولی برای لاغری خود هستند. مثل رژیم کتوژنیک که اصلا برای لاغری و کاهش وزن طراحی نشده است.

حتی برای صرع نیز پاسخ درستی ما از آن دریافت نکرده ایم.

لاغری با رژیم قلیایی محمود مردانی

مزایای رژیم قلیایی چیست؟

پیشنهاد من به بیش از ۲۰ سال تجربه رژیم درمانی، استفاده از رژیم قلیایی اختصاصی برای خودتان است.

البته می توانید مطلب رژيم آلکالین یا رژیم قلیایی برای لاغری را مطالعه کنید تا با خیال راحت از این روش استفاده کنید.

دوره ۲۱ روزه رژیم قلیایی محمود مردانی به هزاران نفر از مراجعین حضوری و آنلاین من در لاغرفیت کمک کرده تا لاغر شوند. اگر شخصی توانسته با این دوره لاغر شود، شما هم می توانید لاغر شوید و به اندام دلخواه خودتان برسید.

برای مشاهده توضیحات دوره تصویری لاغری با رژیم قلیایی محمود مردانی و نظرات دیگران درباره این دوره فوق العاده به لینک زیر مراجعه کنید.

https://lagharfit.com/product/21-day-slimming-diet/

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.lagharfit.com/?p=8152
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
محمود مردانی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تعریف رژیم کتوژنیک چیست؟ (بررسی مزایا و معایب)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

X

X

معمولا کمتر از 30 دقیقه پاسخ می دهیم

محمود مردانی
مشاوره قبل و بعد از خرید محصولات

امیر
فقط سوالات و مشکلات فنی