لاغری

بررسی انواع گرسنگی ها (5 نوع گرسنگی رایج)

تعریف گرسنگی چیست انواع گرسنگی

همه ما احساس گرسنگی می کنیم اما بعضا نمی دانیم گرسنگی چیست یا علت اصلی گرسنگی چیست؟ به همین خاطر من محمود مردانی مشاور تغذیه شما در سایت لاغرفیت قصد دارم به بررسی یکی از مهم ترین احساسات بشری یعنی احساس گشنده شدن بپردازم. اگر نمی دانید انواع گرسنگی ها چیست، تا انتها همراهم باشید.

تعریف گرسنگی چیست؟

وقتی معده شما به صدا در آمد و سر و صدا کرد، این صداها معمولا حالت گرسنگی شما را نشان می دهد.

گرچه خیلی از کسانی که اضافه وزن دارند اجازه این سر و صدا را نمی دهند. یعنی قبل از اینکه گرسنه شوند، چیزی می خورند. در مقاله رژیم لاغری بدون گرسنگی توضیحاتی در این مورد دادم اما باید علائم گرسنگی را نیز بدانید.

از کجا بفهمیم گشنه شده ایم؟

سر و صدای معده علامتی است که بدن شما به مواد مغذی نیاز دارد تا بتواند به کارها و برنامه های خود به نحو احسن ادامه بدهد. به گزارش سایت اینترنتی هلث دی نیوز آکادمی آمریکایی پزشکان خانواده در باره گرسنگی آمده است:

 1. گاهی تشنگی به اشتباه گرسنگی احساس می شود و کالری اضافه وارد بدن می شود. این احساس گرسنگی با یک لیوان آب رفع می شود.
 2. ولع برای خوردن یک غذای خاص که شما دوست دارید، موچب احساس گرسنگی شما می شود.
 3. بروز احساساتی چون تنهایی، عصبانیت و افسردگی نیز می تواند در شما احساس گرسنگی کاذب ایجاد کند.
 4. قرار گرفتن بین در یک اجتماع دوستانه یا حتی برنامه اجتماعی نیز گاهی به خوردن های غیر ضروری منجر می گردد.
 5. رسیدن به ساعت معمول غذا خوردن عامل دیگری است که در شما به احساس گرسنگی کاذب منجر می شود.

بررسی انواع گرسنگی ها (چند نوع گرسنگی داریم؟)

آیا گرسنگی خود را می شناسید؟ گرسنگی حسی است که معمولا بصورت ناگهانی به همراه ولع برای خوردن بروز می کند!

گرسنگی انواع مختلفی دارد که نوع گرسنگی فیزیکی واقعی و بقیه گرسنگی ها کاذب هستند. گرسنگی های کاذب معمولا ذهنی بوده که به ترتیب به شرح زیر می باشند. در ادامه 8 نوع گرسنه شده را توضیح داده ام:

 1. گرسنگی ناشی کسالت و خستگی
 2. گرسنگی ناشی از استرس
 3. گرسنگی برای سرگرمی
 4. گرسنگی احساسی
 5. گرسنگی جشن و سرور
 6. گرسنگی بصری
 7. گرسنگی قبل از عادت ماهیانه
 8. گرسنگی واقعی و فیزیکی

۱- گرسنگی ناشی از کسالت و خستگی

وقتی کسی بیکار می شود معمولا به خوراکی رو می آورد. نوع گرسنگی ناشی از کسالت و خستگی عینا چنین است. همچنین وقتی ما دچار روزمرگی و یکنواختی می شویم نیاز داریم وقت خودمان را پر کنیم.

اکثر اشخاص با خوردن خوراکی ها وقت خودشان را پر می کنند

توصیه لاغرفیت به لاغرفیتی های عزیز این است که در این مواقع به جای رفتن به سمت یخچال، به سمت کارهای دیگری بروید. مانند مطالعه کردن، پیاده روی، صحبت کردن با یک دوست. یا می توانید با اعضای خانواده خود صحبت کنید و از وقت خود به نحو احسن استفاده کنید.

البته در صفحه رژیم آنلاین غذایی توضیحات لازم و درباره این نوع گرسنگی دادم.

۲- گرسنگی ناشی از استرس

واکنش شما به استرس چگونه است؟ معمولا واکنش افراد به استرس متفاوت می باشد!

در مقاله رابطه استرس و لاغری گفتم که بعضی از افراد وقتی دچار استرس هستند نمی توانند غذا بخورند. خیلی ها به من گفته اند آقای مردانی من وقتی استرس دارم نمی توان چیزی بخورم. اما برخی دیگر چنین نیستند و به پر خوری رو می آورند.

اگر شما گرسنگی ناشی از استرس داشتید و به سمت خوراکی رفتید فقط حواستان باشد چه ماده غذایی می روید. آیا می دانید اکثر افراد به سمت چه چیزهایی ترغیب می شوند؟ بله درست گفتید به سمت شیرینی جات، شکلات، سیب زمینی سرخ کرده و مواد غذایی با کالری بالا می روند. یعنی لیستی از غذاهای اسیدی که می دانید کدام ها هستند.

نتایج تحقیقی نشان داد اکثر اشخاصی که دچار استرس می شوند بدون اینکه بدنشان نیاز داشته باشد، شروع به خوردن می کنند. چون خوردن برای آنها مثل یک فعالیت آرامش بخش بوده و حال آنها را خوب می کند.

۳- گرسنگی برای سرگرمی

آیا میز شما پر از خرت و پرت خوارکی است؟ اگر چنین باشد و مواد خوراکی در جلوی چشم شما قرار داشته باشد بدون شک دچار گرسنگی برای سرگرمی هستید.

زمانی که مشغول تماشای تلوزیون هستید تخمه می خورید. بر اساس پژوهشی میزان کالری در گرسنگی برای سرگرمی افزایش می یابد. در پایان تماشای تلوزیون و پایان کار احساس سنگینی به شما دست می دهد.

۴- گرسنگی احساسی

نتایج تحقیقی که در دانشگاه ایالت اوهایو آمریکا صورت گرفته است نشان می دهد انواع گرسنگی ناشی از احساس عصبانیت و خشم افراد را به سمت غذاهای مضر و میان وعده های شیرین و چرب سوق می دهد.

در گرسنگی احساسی باز کردن یک بسته شکلات، چیپس و کلوچه بهترین راه برای فرو نشاندن خشم و احساسات منفی گرسنگی احساسی است.

۵- گرسنگی جشن و سرور

در گرسنگی جشن و سرور مثل جشن تولد، جشن بازنشستگی در محل کار باید حواستان جمع باشد که چه میزان می خورید. در این زمان بدانید که شما گرسنه نیستید و شیرینی جات را نباید به حدی خورد که سیر شوید. شیرینی برای سیر کردن شکم نیست.

اصلا قرار نیست که تا آخر جعبه شیرینی شما بخورید یا اینکه تا آخرین برش پیتزا پیش بروید. اگر چنین کاری کنید به گرسنگی جشن و سرور مبتلا شده اید.

۶- گرسنگی بصری یکی از رایج ترین انواع گرسنگی ها

شنیده اید زدست دیده و دل هر دو فریاد که هر چه دیده بیند دل کند یاد؟ در مواقعی شکم سیر می شود ولی چشم ها سیر نمی شوند. در این صورت می توان گفت به گرسنگی بصری رسیده اید.

غذاهای خوشمزه و دسرهای تزئین شده آب و رنگ دار چشم نواز بوده و باعث گرسنگی بصری می شوند. شاید بگویید آقای مردانی واقعیت این است که در این شرایط کنترل کردن خیلی دشوار است. درست می گویید و حق با شماست.

من نیز می گویم بعضی اوقات چشم ها به همان چند عدد بیسکویید ته ظرف دوخته شده و نمی توان از آنها دل بکنیم. اگر نمی خواهید تناسب اندامتان به هم بخورد و یا اینکه چاق نشوید اول کار از خودتان سوال کنید آیا من گرسنه هستم یا خیر؟

پیشنهاد سایت لاغرفیت برای غلبه بر انواع گرسنگی بصری: اگر واقعا گرسنه نیستید چشم ها را درویش کنید و اگر گرسنه هستید یکی دو عدد بیسکویید بردارید و بخورد. با این کار تا وعده اصلی بعدی خودتان را نگه می دارید. من از شما خواهش می کنم این تمرین را انجام دهید تا در آن متبحر شوید.

۷- گرسنگی قبل از عادت ماهیانه

معمولا گرسنگی قبل از عادت ماهیانه قبل از شروع عادت ماهیانه زمانی است که خانم ها بی حد میل به خوراکی ها علی الخصوص شیرینی جات، چربی و غذاهای شور زیاد می شود. این میل به خوردن را نمی توان نادیده بگیرید.

لازم است بدانید خوردن غذاهای چرب و شیرین زیاد در این زمان باعث تشدید علائم پیش از قائدگی نیز می شود. پیشنهاد سایت رژیم غذایی لاغرفیت در این زمان این است که یک پیاله ماست با پونه با میوه و یا با کشمش میل کنید. خوردن میوه های تازه نیز پیشنهاد می شود.

۸- گرسنگی واقعی و فیزیکی

گرسنگی واقعی و فیزیکی یک احساس و نیاز واقعی بدن به مواد غذایی است. این گرسنگی پاسخی است که بدن ما از مواد غذایی کم شده است. کمبود مواد غذایی بدن باعث گرسنگی واقعی و فیزیکی می شود.

معمولا این گرسنگی با علائمی نیز همراه است. قار و قور شکم، افت قند خون، دل ضعفه، و حتی با لرزش بدن در گرسنگی شدید و غیره همراه است.

علائم گرسنگی و فیزیکی

 1. دل ضعفه
 2. قار و قور شکم
 3. افت قند خون
 4. لرزش بدن
 5. تحریک پذیری
 6. گاهی سردرد بعلت افت قند خون

مواظب باشید بین روز گرسنگی امانتان را نگیرد. برای اینکه گرسنگی به شما فشار نیاورد می توانید از این گرسنگی شدید پیشگیری از ریزه خواری اقدام موثری داشته باشید.

اگر تا وعده اصلی زمان زیادی دارید، خوردن یک میوه یا خوردن میان وعده های سالمی مثل آجیل و کشمش به شما کمک می کند. خوردن میان وعده باعث پیشگیری از افت قند شده و تحمل شما در مقابل گرسنگی را افزایش می دهد.

پیشنهاد لاغرفیت به شما چیست؟

اگر به دنبال کم کردن وزن بدون احساس گشنه شدن هستید، پیشنهاد می کنم حتما به بخش رژیم لاغری لاغرفیت سر بزنید و از برنامه غذایی اختصاصی خود برای کاهش وزن استفاده کنید:

کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8  +  2  =