0
0

آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود؟

1661 بازدید
آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود؟

آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود؟ آقای مردانی آیا کم خونی باعث چاقی میشود؟ اصلا رابطه کم خونی و لاغری چیه؟ این دست سوالات زیاد از من به صورت حضوری یا در سایت رژیم غذایی لاغرفیت پرسیده می شود. به همین خاطر می بایست در مطلبی جامع به رابطه کم خونی و چاقی یا حتی لاغری بپردازیم.

تا انتهای مطلب همراهم باشید 🙂

آیا کم خونی باعث کاهش وزن میشود؟

ارتباط کم خونی و لاغری چیست؟

حدود ۵۰ درصد از خانم ها از کم خونی رنج شدیدی را متحمل می شوند. کم خونی ویژه شخص چاق یا لاغر نیست ولی چاقی یک ریسک فاکتور و خطر بیشتر را ایجاد می کند.

رابطه کم خونی و کاهش وزن چیست؟

حالا می خواهیم بدانیم که واقعا کم خونی باعث لاغری می شود یا نه؟؟؟

در مجموع کاهش آهن خون سبب کمبود آهن شدن و کم شدن آهن بدن باعث کاهش میل به غذا می شود.

یعنی اگر ما کم خونی داشته باشیم، میل به غذا خوردن نیز کم می شود. ممکن است بگویید آقای مردانی شما که مشاور تغذیه هستید چه ارتباطی بین کم خونی و کاهش وزن و لاغری می باشد؟

در پاسخ می گویم اگر کسی کم خونی داشته باشد ممکن است به مشکلاتی مانند:

 • آفت دهان
 • زخم دهان
 • و زخم گلو

مبتلا می شود. همین امر باعث می شود او نتواند غذا بخورد.

حتما شما تجربه آفت دهانی را دارید. با غذا خوردن و مالش ماده غذایی به ناحیه آفت درد وحشتناکی ایجاد می شود. حتی ممکن است این شخص از غذا خوردن دست بکشد. او از غذا خوردن منصرف شده و همین موضوع سبب کاهش وزن و لاغری وی نیز می گردد.

کم خوبی به لاغری منجر می شود

کاهش اشتها و در ادامه آن کاهش وزن ناگهانی باعث نگرانی فرد نیز خواهد شد. ممکن است او اصلا قصد لاغر شدن نداشته باشد ولی در این شرایط لاغر می شود.

راه کاهش وزن باید اصولی باشد یعنی اگر شخصی می خواهد لاغر شود باید از راه آن وارد شود. مثلا می تواند از دوره ۲۱ روزه رژیم قلیایی سایت لاغر فیت کمک بگیرد. راه کاهش وزن و لاغری، کمبود آهن در بدن نیست و این کاهش وزن غیر اصولی می باشد.

میزان آهن در بدن خیلی کم است ولی همین ماده معدنی برای عملکرد صحیح بدن مورد نیاز می باشد

از طرفی کمبود آهن در بدن سبب کمبود توان و انرژی نیز می شود. آیا می دانید چرا کمبود آهن باعث کمبود قدرت و انرژی می شود؟

پاسخ این است که در کمبود آهن به میزان مورد نیاز بدن گلبول های قرمز تولید نمی شود.

کم خونی چه علائمی دارد؟

علائم کم خونی چیست؟

یکی از بهترین راه ها این است که بدانید علائم کم خونی چیست و چه کاری برای مقابله با آن باید انجام دهیم؟

کم خونی فقر آهن علائمی نیز دارد:

 • ضعف و بیحالی
 • لرزش دست
 • کمبود انرژی
 • سرگیجه
 • خستگی زود رس
 • زود رنجی
 • ریزش مو
 • کمبود توجه و تمرکز
 • تنگ نفسی
 • افزایش ضربان قلب
 • رنگ پریدگی
 • استرس
 • بی حوصلگی
 • بی اشتهایی
 • افت تحصیلی در دانش آموزان

موارد بالا از بارزترین علائم کم خونی هستند. اگر بیش از یک مورد از آنها را برای مدت طولانی دارید یعنی شما هم دچار کم خونی هستید و باید با تغذیه مناسب آن را درمان کنید.

تجربه یکی از مراجعینم از ازتباط کم خونی با کاهش وزن

یکی از بیمارانم که چاق بودند و از کم خونی شدید رنج فراوان می بردند به دفتر من مراجعه و خدا را شکر درمان شدند. چگونگی کاهش وزن 44 کیلویی خانم حدادی را مطالعه کنید.

در اینجا یک سوال پیش می آید و آن سوال این است که: آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود یا نه؟ نتیجه درمان او به قلم خودش خیلی زیبا و جذاب بود که می خواهم آنرا با شما به اشتراک بگذارم.

متن این بانوی بزرگوار به خوبی نمایانگر رابطه کم خونی و لاغری است پس با دقت دنبال کنید.

آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود؟

بسم الله الرحمن الرحیم

مربی مقطع ابتدایی هستم و حدود ۸ ساله سابقه کار دارم و ۳۷ ساله ام.

علت رژیم غذایی و کاهش وزن من به خاطر کم خونی بسیار شدید بود که از همان اوایل دوران بلوغ مشکل کم خونی را داشتم و مربی بهداشت مدرسه مان مکررا به من تذکر می داد که باید آزمایش کم خونی را انجام دهم و خودم را درمان کنم.

ولی من چون با عوارض کم خونی آشنایی نداشتم و نمی دانستم که چه ضررهایی را ممکن است با کم خونی متحمل بشوم اهمیتی نمی دادم و موضوع را پشت گوش می انداختم.

پس از گذشت سال ها هر جه سن من بالاتر می رفت این بیماری برایم جدی تر می شد و عوارض خود را بیشتر نشان می داد.

علائم کم خونی چیست؟

آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود

دل نوشته یکی از مراجعینم

مثلا هنگام راه رفتن رنگ صورت و لب هایم به شدت رنگ پریده می شد و زود خسته می شدم و سوزش قلب و ریه داشتم و بی حوصله می شدم.

جوری شده بود که محیط کارم رابه سختی تحمل می کردم. تا اینکه در سال ۹۰ به پزشک فوق تخصص در تهران مراجعه کردم. بعد از انجام یک سری آزمایشات بسیار سنگین از نظر هزینه ها به این نتیجه رسیدن که سالی ۳ بار خون تزریق کنم.

چون گروه خونی من AB مثبت بود. از تجویز دکتر که ۴ کیسه خون تزریق کنم ۲ کیسه خون تزریق می کردند.

چون خون من کمیاب بود بیشتر خون را برای افراد تصادفی یا کسانی که جراحی داشتند می گذاشتند. بعد از تزریق که ۲ بار انجام شد دکتر هشدار داد که تزریق خون ممکن است سبب بیماری های خطرناکی مانند هپاتیت و ایدز بشود.

برای مشاهده این کلیپ روی کاهش وزن 44 کیلویی کلیک کنید. روی لینک کاهش وزن 44 کیلویی با رژيم قلیایی کلیک کنید.

کم خونی و نگرانی های دیگر

از نظر روحی خیلی نگران شدم که مبادا با یک مشکل دیگری مواجه نشوم. دوباره تصمیم گرفتم که به پزشک دیگری در شهر خودمان بروجرد مراجعه کنم.

دوباره با انجام آزمایشات، دکتر به این نتیجه رسید که آمپول آهن و قرص آهن مصرف کنم

یعنی ۱۰ عدد آمپول آهن تا ۵ روز به صورت یک روز درمیان تزریق کنم و روزن ۵ عدد قرص آهن تا آخر عمر مصرف کنم. بعد از مدتی که این داروها را مصرف کردم معده درد شدیدی گرفتم و حالت تهوع.

بعد از گذشت ۳ سال که در حال درمان بودم کم خونی من خیلی خوب نشده بود و هر ماه بدتر می شدم.

مراجعه به طب سنتی

آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود

دل نوشته یکی از مراجعینم

تا اینکه در سال ۹۴ به این نتیجه رسیدم که به پزشک طب سنتی اسلامی مراجعه کنم. من انتظار داشتم داروهای گیاهی جایگزین داروهای شیمیایی بشود ولی علاوه بر داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی هم اضافه شد.

بعد از گذشت چند ماه کم کم عوارض داروها خودش را نشان داد. مثلا

 • درد چشم ها
 • گردن درد
 •  درد دست

به وجود آمد و مور مور شدن دست ها و بی حس شدن دست هایم در بعضی مواقع ـ تا اینکه یک روز بر اثر درد شدید دست راستم یکدفعه دست راستم از کار افتاد
و کاملا بی حس و سنگین شده بود و دید چشم راستم با دید چشم چپم هماهنگ نبود. ۳ روز قبل از سفر من به مشهد این اتفاق برایم افتاد.

مراجعه به پزشک برای درمان کم خونی

در ۳۱ شهریور ۹۵ تصمیم گرفتم به جای رفتن به پزشک مغز و اعصاب یا دکتر ارتوپدی به آقای دکتر مردانی متخصص تغذیه و رژیم غذایی مراجعه کنم.

زمانی که من به آقای دکتر مراجعه کردم آنقدر ایمان داشتم به مطب تغذیه و رژیم غذایی که باور داشتم ظرق ۳ روز دستم خوب می شود و می توانم به مشهد بروم.

البته خانواده ام راضی نبودن که من به پزشک تغذیه مراجعه کنم و اصرار داشتند به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کنم ولی توانستم با توکل بر خدا خانواده ام را راضی کنم که من به پزشک تغذیه بروم.

شرایط سخت کم خونی بسیار دشوار بود!

زمانی که من به پزشک تغذیه مراجعه کردم مسافت منزل تا مطب به خاطر دید غلط و ناهماهنگی با عابر و موتور و هر چه در سر راهم بود برخورد می کردم و تعادل نداشتم و خیلی برایم سخت بود که خوب نمی توانستم ببینم.

کم خونی امانم را بریده بود

دست راستم از کار افتاده بود و نمی توانستم دستم را باز و بسته کنم و قادر به انجام حتی باز و بسته کردن دکمه لباسم نبودم و مجبور بودم که با دست چپ که اصلا عادت نداشتم به این کار غذا بخورم یا برایم لقمه بگیبرند.

از لحاظ روحی هم خودم و هم خانواده ام از این موضوع خیلی رنج می بردیم و آرامش خودم و خانواده ام کاملا به هم خورده بود.

درمان کم خونی با مراجعه به مشاور تغذیه آقای محمود مردانی

خلاصه اینکه من به پزشک تغذیه جناب آقای مردانی مراجعه کردم و ایشان یک سری دستورات غذایی و داروهای تقویتی و مکمل غذایی به من قول داد که ظرف ۳ هفته بتوانم دست راستم را باز و بسته کنم.

بعد از گذشت ۳ هفته توانستم که دست راستم را باز و بسته کنم. ولی خود به خود دوباره دستم بسته می شد ولی تا حدودی می توانستم کارهای شخصی خودم را انجام دهم.

بعد از ۴۰ روز کاملا دستم به شکل طبیعی برگشت و کاملا بهبود پیدا کردم.

البته با انجام یک سری دستورات ورزشی و دید هر دو چشم من هم هماهنگ شد و کم خونی بسیار شدیدی که داشتم روز به روز بهتر می شد و دیگه زود رنج و رنگ پریده نبودم و راحت می توانستم راه بروم.

بدون اینکه خسته بشوم و هر چه وزنم پایین می آمد احساس شادابی و سبکی می کردم و لذت بیشتری از زندگیم می بردم و اضطراب و تشویش کم کم از من به دور شد و این رژیم غذایی باعث شد که آرامش دوباره به خانواده برگردد و دوباره خنده اطرافیانم (را) از ته دل ببینم.

آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود ؟

من در ۳۱ شهریور ۹۵ ، ۸۴ کیلو و ۲۰۰ گرم بودم و الآن حدود ۵۴ کیلو هستم که حدود ۳۰ کیلو کاهش وزن و لاغری داشتم.

در پایان روی سخن من به کسانی است که در آینده بخشی از داستان من را می خوانند. این است که انسان با توکل بر خدا و داشتن ایمان و باور قلبی به علم تغذیه و رژیم درمانی:

می توانیم در مسیر هدفمان که همان رسیدن به یک اندام ایده آل می باشد برسیم

وقتی ما زندگانی پیامبران و امامان معصوم علیه السلام را مطالعه می کنیم، می بینیم که آنها هم به اندازه نیاز بدنشان (نیازشان )غذا می خوردند.

شکر گزاری و یک توصیه برای شما

در پایان خداوند را شاکر هستم که خداوند دوباره نعمت سلامتی را به من داد و از جناب آقای دکتر مردانی کمال تشکر و قدر دانی را دارم که ثمرات بسیار زیادی این کاهش وزن داشت.

برای اولین بار توانستم به اردو بروم با دانش آموزانم بدون اضطراب و استرس و حمل و نقل کردن داروهایم. دیگه نیازی به بردن کلی دارو نبود و بعد از ۶ سال که مشکل کم خونی داشتم توانستم برای اولین بار به مدت ۲۰ روز پشت سرهم روزه بگیرم.

بدون اینکه ضعف و ناتوانی داشته باشم ،

کم خونی من خوب شد

کم خونی بسیار شدیدی که داشتم خوب شد و هیچ دارویی برای کم خونی مصرف نمی کنم و مشکلات دیگری هم که داشتم کاملا برطرف شد و من در اوج سلامتی هستم و شاید در فوق اوج سلامتی.

اگر کلیپ ویدئویی خانم حدادی را ندیده اید، حتما آنرا مشاهده کنید. برای مشاهده این کلیپ روی کاهش وزن 44 کیلویی کلیک کنید. روی لینک کاهش وزن 44 کیلویی با رژيم قلیایی کلیک کنید.

آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود و هم از اینکه شما این مقاله را مطالعه فرمودید، اگر اضافه وزن دارید و اینکه چاق هستید می توانید از دوره ۳۰ روزه رژيم قلیایی استفاده کنید. متشکرم.

محمود مردانی مشاور تغذیه و رژیم

نویسنده کتاب مثل مداد لاغر شوید

مدیر وبسایت : lagharfit.com

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.lagharfit.com/?p=3654
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
محمود مردانی
مطالب بیشتر

نظرات

12 نظر در مورد آیا کم خونی باعث کاهش وزن و لاغری می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4  +  5  =  

 1. واقعا از کم خونی بسیا شدیدم رنج می بردم و خیلی سخت بود که همیشه باید روزی 4عدد قرص آهن وسه ماه یک بار ترزیق خون یا آمپول آهن را با وجود درد شدید تحمل می کردم ولی باید انجام می شد
  وخدا روشکر که الان هیچ دارویی حتی آهن مصرف نمی کنم وشاداب و تندرستم وبه اندام ایده آلم رسیدم
  و4سال هست که وزنم تغیر نکرده .
  امیدوارم موفق باشید

  6

  1. خانم حدادی عزیز:
   با سلام، خدا را هزاران مرتبه شکر.
   به نظر من سلامتی بزرگترین سرمایه است. شما هم به وزن ایده آل خود رسیده اید و هم اینکه به اوج سلامتی و خوب می دانم که از وقتی که تتحت رژیم لاغری لاغر فیت بوده اید چقدر خوب دستورات را اجرا نموده اید.

   9

   1. فاطمه عزیز سلام
    از اینکه به سایت خودتون سایت لاغرفیت سرمی زنید، متشکرم. در رابطه با سرکار خانم حدادی خودم مشاور او بودم و تمام اتفاقاتی که در سر گذشت نوشته درست است. محمود مردانی مشاور تغذیه

    4

 2. سلام .آیا کم خونی باعث چاقی میشه؟چون من فقر آهن شدیددارم و دارم چاق میشم.رژیم هم بی فایده بوده و دردوران قاعدگی گونه هام کبود میشه آیامربوط به کم خونیه ؟

  8

  1. دوست عزیز سلام
   تشکر از اینکه به سایت لاغرفیت سر می زنید. در رابطه با سوال شما که آیا کم خونی باعث چاقی می شود؟ در اشخاصی که کم خونی دارند، شخص ضعف و بی حالی نیز به همراه دارد. ضعف و بیحالی مانع از حرکات ورزشی و تحرک زیاد شده و همین امر ممکن است باعث افزایش وزن وی شود. در زمان قاعدگی خون ریزی نیز مزید بر علت بوده و کبودی گونه ها و در برخی رنگ پریدگی شدید را نیز شامل می شود.

   7

 3. سلام دخترم 12سالشه کمخونی مینورداره فقط خیلی لاغره نسبت به سنش چیکارکنم که وزنش وقدش طبیعی بشه؟ اقای مردانی منتظرمشاوره شماهستم

  4

  1. خانم زهده عکاشه عزیز
   با سلام
   از اینکه اینقدر به فکر فرزند خودتان هستید مشخص است که ذهن بازی دارید. کمخونی مینور عینا مثل رنگ چشم یا رنگ مو می باشد و به خودی خود مشکلی ندارد. در هنگام ازدواج نباید پسر و دختر هر دو مینور باشند چون فرزند آنان ماژور شده و مشکل آفرین می شود.
   در ارتباط با کمبود وزن دختر خانم شما باید بگویم که به احتمال زیاد شب ها خیلی دیر می خوابد و هورمون های اشتها درست ترشح نمی شوند. ابتدا نیاز است خواب او تنظیم شده و زودتر بخوابد. نکته دوم اینکه احتمالا غذا خوردن خود را خیلی طول می دهد و باید زمان غذا خوردن خودش را تند و حدود ۱۰ دقیقه کند.
   از شما متشکرم که به سایت لاغرفیت سر می زنید.

   2

؟
X

X

معمولا کمتر از 30 دقیقه پاسخ می دهیم

محمود مردانی
مشاوره قبل و بعد از خرید محصولات

امیر
فقط سوالات و مشکلات فنی