0
0

فرمول bmi چیست (شاخص توده بدن)

486 بازدید
فرمول bmi چیست (شاخص توده بدن)

فرمول bmi چیست (شاخص توده بدن) یعنی نمایه توده بدن است. به نوعی شاخص حجم بدن یا همان Body Mass Index = BMIرا با استفاده از فرمول های ریاضی محاسبه می کنند. این مقاله سایت لاغرفیت به شما کمک می کند که شاخص توده بدن خود را به راحتی محاسبه کنید. چون تعداد افراد زیادی سوال می کنند آقای مردانی آیا من چاق هستم؟ آیا من اضافه وزن دارم؟ اضافه وزن من چقدر است؟ وزن ایده آل من کدام است؟ برای پاسخ به این سوالات و سوالات شما تا آخر این مطلب را بخوانید.

نمونه سوال های زیر تقریبا از یک جنس بوده و با توضیح کامل bmi می توانید همه آنها را بصورت خیلی ساده محاسبه کرده و به حافظه بسپارید.

 • محاسبه bmi چیست
 • فرمول bmi بدن چیست
 • نام دیگر bmi چیست
 • محاسبه bmi زنان
 • فرمول محاسبه وزن
 • فرمول سنجش bmi چیست

فرمول bmi بدن چیست

فرمول bmi بدن چیست

فرمول بی ام آی توسط یک آماردان بلژیکی به نام آدولف کتلت (Adolphe Quetelet) توسعه پیدا کرد. BMI در واقع مرجعی است برای نشان دادن میزان حجم بدن و به نوعی دقیق ترین معیار جهانی چاقی محسوب می شود. با استفاده از آن معیار می توانید متوجه شوید که آیا  شما دچار کمبود وزن هستید یا اینکه اضافه وزن دارید و یا اینکه چاق یا طبیعی هستید.

در ابتدا می خواهم رازی را با شما در میان بگذارم. حتما می پرسید آقای مردانی آن راز چیست؟ آن راز نترسیدن از نام فرمول بی ام آی است. معمولا بعضی افراد از محاسبات ریاضی خیلی خوششان نمی آید. در اینجا به شما یاد می دهم که با ماشین حساب گوشی خود در مدت ۳۰ ثانیه شاخص توده بدن خود را بدست بیاورید.

با دانستن این موضوع می دانید وضعیت چاقی یا اضافه وزن شما در چه حدی است. بی ام آی برای همه افراد قابل استفاده است.

بهترین شاخص برای مشخص شدن چاقی افراد استفاده از فرمول bmi است. برای دانستن فرمول bmi بدن چیست؟ نیاز است دو شاخصه وزن و قد خودتان را بدانید. در  محاسبه BMI وزن بر اساس کیلو گرم و قد بر اساس متر محاسبه می گردد. مثلا اگر قد شما ۱۶۰ سانتیمتر است به این صورت 1.6 می نویسیم.

فرمول محاسبه bmi چیست

فرمول محاسبه bmi چیست

فرمول محاسبه bmi چیست را می خواهم با یک مثال ساده به شما بگویم. وزن شما چند کیلو است؟ قدتان چند سانتیمتر است؟ بعنوان نمونه شخصی که بصورت حضوری به من مراجعه کرده اند را برای شما محاسبه می کنم. شما نیز می توانید از روی همین الگو وضعیت بی ام آی خود را مشخص کنید.

مقوله سن در این قسمت کاربرد زیادی ندارد و به همین خاطر در اینجا از فاکتور سن استفاده نمی کنم. اما دانستن وزن ناشتا و قد استاندارد از نیاز های ضروری محاسبه bmi است.

محاسبه bmi زنان

محاسبه bmi زنان

همانطور که اشاره شد محاسبه bmi زنان و مردان نیاز به دانستن قد و وزن است. وضعیت تن سنجی شخص مورد نظر خیلی ساده و به این شرح است:

وزن ۸۰ کیلو و قد ۱۶۰ سانتیمتر. برای محاسبه bmi کافی است وزن را تقسیم بر قد(به متر) کنید. مثلا وزن 80 تقسیم بر 1.6 ضربدر 1.6 که نتیجه آن 2.56 می شود. حالا 80 تقسیم بر 2.56 برابر عدد حدبا ود 31 است. این شخص به کاهش وزنیاز دارد.

حال که با محاسبه شاخص BMI آشنا شدی نیاز است محدوده های آنرا نیز بدانید. این محدوده ها شامل کم وزنی، وزن طبیعی، اضافه وزن، چاقی درجه یک، چاقی درجه دو و چاقی مفرط یا چاقی درجه سه می باشد. پس از اینکه وضعیت خود را مشخص کردید متوجه می شوید در کدام وضعیت جسمانی قرار دارید.

برای محاسبه bmi مردان نیز می توانید از فرمول فوق استفاده کنید.

رنج های بی ام آی

در اینجا می خواهم به فاکتور سن نیز اشاره کنم. اگر سن شما بین 18 تا 35 سال است رنج های طبیعی بی ام آی بدن شما به شرح زیر است. همان عددی را که بدست آوردید می توانید با رنج های بی ام آی زیر مقایسه و وضعیت خودتان را مشخص نمایید.

 • bm زیر 16 لاغری شدید و سوء تغذیه
 • bm زیر 18.5 کم وزنی و لاغری 
 • bmi بین 18.5 تا 25 طبیعی
 • 25 تا 30 اضافه وزن
 • 30تا 35 چاقی درجه کلاس یک
 • 35 تا 39.9 چاقی درجه کلاس دو
 • 40 به بالا چاقی درجه کلاس ۳ (چاقی مفرط)

اگر سن بالای ۳۵ سال باشد تا عدد 26 نیز رنج طبیعی بی ام آی است.

جدول بی ام آی

جدول بی ام آی

از جدول بی ام آی نیز می توانید به سادگی استفاده نمایید. قد خود را در ستون عمودی و وزن تان را در ستون زیر و افقی قرار دهید. حالا آن دو را به یکدیگر وصل کنید و محدوده طبیعی بی ام آی یا هر محدوده دیگر را مشخص کنید. این جدول بی ام ای بر اساس سن به راحتی قابل استفاده است.

شاید این سوال در ذهن شما خطور کند که آقای مردانی آيا شما برای مراجعانتان فرمول محاسبه وزن خیلی زیاد داشته اید؟ هم بی ام آی خیلی کم داشته ام و هم بی ام آی خیلی زیاد. یعنی بی ام آی 15 که سوء تغذیه خیلی شدید و آتروفی عضلات بوده را مشاوره داده ام. شاید تصویر آفریقایی هایی که پوست و استخوان هستند را دیده باشید. پوست آنها را سفید ببینید، همان شخص بود که بی ام آی پایین داشت.

و همچنین  58=BMI نیز بین مراجعانم بوده است.

کاهش وزن ۴۴ کیلویی

کاهش وزن 44 کیلویی خانم زینب حدادی در مدت 8 ماه

فرذی با وزن 176 کیلو گرم با قد 174 بی ام آی او بالای 58 بود. یکی از دوستان دوره رژيم قلیایی با وزن 98 کیلو و با قد 167 با بی ام آي بالای 35 به بی ام‌ آي 19.78 رسید. یعنی حدود 44 کیلو کاهش وزن داشت. کلیپ ویدئویی ایشان را از لینک زیر مشاهده بفرمایید. کافی است روی لینک کاهش وزن 44 کیلویی با رژيم قلیایی کلیک کنید.

بی ام آی کودکان

محاسبه وزن ایده آل کودکان در این مقاله نمی گنجد چرا که بی ام آی کودکان جدول مخصوص به خود داشته و از طرف خانه های بهداشت کنترل می شود. ولی توصیه برای کودکان چاق این است که باید با برنامه رژيم قلیایی افزایش قد آنها را رقم زد تا قد و وزن آنها هماهنگ شود.

برخی به دنبال نرم افزار بی ام آی هستند. ولی با محاسبه ساده فرمول بی ام آی بالا به راحتی می توانید خودتان را بسنجید.

BMI مناسب برای گروه‌های مختلف سنی

برای اینکه بتوانی بی ام آی بدن خودتو حساب کنی کلیپ آموزشی محمود مردانی مشاور تغذه را از آپارات مشاهده کن. برای این منظور می توانی روی لینک محاسبه bmi کلیک کن.

شاخص های تناسب قد و وزن زیر برای گروه های مختلف سنی به شرح زیر می باشد. گر چه این اعداد مطلق و صددرصد نیستند چون ممکن است با توجه به شرایط و سبک زندگی و حتی ورزش نیز متفاوت باشند. اما در مجموع می توان بیشتر افراد جامعه را با جدول زیر بسنجیم.

 1. 2-8 سال = 15
 2. 9-12 سال =17
 3. 13-15 سال =19
 4. 16-18 سال = 20
 5. 19-20 سال = 21
 6. 21سال به بالا =22

bmi ورزشکاران

bmi ورزشکاران با bmi بزرگسالان عادی فرق دارد. چون میزان حجم عضلات در ورزشکاران بیشتر از اشخاصی است که ورزش نمی کنند. از اینرو رنج های بی ام آی مردم عادی را نمی توانیم برای افراد ورزشکار به کار ببریم. حتی ورزش های سرعتی و قدرتی نیز bmi متفاوتی با هم دارند.

bmi بزرگسالان

bmi بزرگسالان

اندام ایده آل نشانه سلامتی و زیبایی است. آنرا بدست بیاورید.

فرمول bmi چیست (شاخص توده بدن) اسم این مقاله بود که با شما به اشتراک گذاشتم. اگر شاخص bmi بدن شما بالا تر از 26 است نیاز به کاهش وزن دارید. آیا دوست دارید بدانید حداقل و حداکثر وزن شما چند کیلو است؟ اگر نظرتان مثبت است چند سطر بعدی را با دقت بخوانید.

قد به متر را ضربدر قد به متر کنید.

 • عدد بدست آمده را ضربدر 18.5 کنید تا حداقل وزن خود را بدست بیاورید.
 • عدد بدست آمده را ضربدر 26 کنید تا حداکثر وزن خود را بدست بیاورید.
 • عدد بدست آمده را ضربدر 22 کنید تا وزن ایده آل خودتان را بدست بیاورید.

همین الآن با توجه به موارد فوق حداقل و حداکثر وزن خودتان را محاسبه کنید.

بخاطر اینکه وقت گذاشتید و محتوای فرمول bmi چیست (شاخص توده بدن) را مطالعه کردید از شما تشکر می کنم. محمود مردانی سایت لاغرفیت

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.lagharfit.com/?p=12889
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
محمود مردانی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد فرمول bmi چیست (شاخص توده بدن)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

X

X

معمولا کمتر از 30 دقیقه پاسخ می دهیم

محمود مردانی
مشاوره قبل و بعد از خرید محصولات

امیر
فقط سوالات و مشکلات فنی